Przenoszenie domu BRDA

POLECAM

Kupno używanego domku Brda – 63,1 m2 produkcji ZSB Stolbud Bydgoszcz.

GŁÓWNA ZALETA

Opłacalność, oszczędność do 60 % ceny nowego domku przy zachowaniu podstawowych walorów takich jak estetyka, użyteczność i funkcjonalność.

WIADOMOŚI OGÓLNE

Zachęcam do zakupu oryginalnego domku Brda 63,1 m2. Mając 20-letnie doświadczenie zdobyte w firmie STOLBUD Bydgoszcz od 12 lat zajmuję się tylko demontażem, montażem, remontem i modernizacją, gdzie w trakcie demontażu ubytek materiału nie przekracza 5%. Zatem doświadczenie i pełna fachowość w tym zakresie. Produkcję domków Brda rozpoczęto w ZSB Stolbud Bydgoszcz w latach 50-tych ub. stulecia w oparciu o projekt domku DOMIZIL i produkcja w 100% przeznaczona była do Zachodniej Europy. Wielkość produkcji to 30 do 35 szt. miesięcznie. W latach 70-tych część produkowanych domków przeznaczano na rynek krajowy, również dla odbiorców państwowych – ośrodki wczasowe. Oryginalny domek Brda posiada kształt trójkąta równobocznego o długości boku 6,31m gdzie kąt nachylenia dachu wynosi 60 stopni co pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej podłogi. Krokwie oraz elementy nośne sufitu – jętki są widoczne. Jest to podstawowa zaleta wewnętrznego wyglądu tego domku. Oprócz tego elewacja wew. i zew. wykonana z deseczek sosnowych wpływa dodatkowo na estetykę domku. Domek posiada na piętrze 2 okna trapezowe równoramienne, na parterze w tylnej części domku 2 okna o kształcie trapezu prostokątnego, a od frontu 2 naświetla w kształcie trapezu prostokątnego oraz oszklone dwuskrzydłowe drzwi. Z tyłu domku są również drzwi jednoskrzydłowe. Bardzo ważną sprawą w oryginalnych domkach jest prefabrykacja elementów ściennych i dachowych. Niestety tych rozwiązań nie posiadają bardzo często ich „podróbki” również pod nazwą Brda. Domek posiada izolację termiczną grubości 50 mm w dachu, ścianach zewnętrznych i podłodze. Dach pokryty jest najczęściej eternitem lub blachą. Ciągłe zapotrzebowanie na domki Brda wiąże się z małym nakładem prac konserwacyjnych (dach jako ściany boczne, przeszklony front domku) oraz możliwością wykorzystania własnej inwencji przy zagospodarowaniu wnętrza. Domek jest odporny na działanie wichury i dużych opadów śniegu (architektura wzorowana na budownictwie górskim). Żywotność takiego domku to kolejne dziesięciolecia pod warunkiem właściwego pokrycia dachu i impregnacji ścian zewnętrznych i tarasu co 5 lat.

Wiadomości podstawowe – przed kupnem domku BRDA

Kompletny domek oryginalny typu Brda posiada wydzielone pomieszczenia na parterze takie jak: salon – 25,5 m2, kuchnia - 7,4 m2 i WC - 6,8 m2 oraz na piętrze dwie sypialnie po 11,7 m2. Oprócz tego na wyposażeniu domku są schody wewnętrzne na piętro, drzwi wewnętrzne 4 szt., drzwi zewnętrzne frontowe i tylne, okna parteru 2 szt., naświetla 2 szt. oraz na piętrze 2 okna. W skład domku wchodzi także taras o pow. 11,7 m2 wraz ze schodami. Wewnątrz domku wszystkie pomieszczenia są wydzielone ścianami – w niektórych domkach kuchnia jest odkryta połączona tzw. barkiem z salonem. Podłoga w postaci płyt wiórowych pokryta jest wykładziną, niekiedy podłoga z desek sosnowych (tak było dla odbiorców indywidualnych. Cena domku loco właściciel nie powinna przekraczać 10 tys. zł. Często wyposażenie domku w meble nie jest zaletą podnoszącą jego wartość, lecz niestety problemem, ponieważ meble szczególnie w kuchni są wykonywane na wymiar i trudno je zdemontować bez uszkodzeń. Instalacja elektryczna i wod. – kan. jest nie do odzyskania, podobnie rzecz wygląda w 90 % z tarasem. Również często eternit jest problemem dla nowego właściciela domku. Decyzja o zakupie domku nie powinna być podjęta na podstawie posiadanych zdjęć, lecz w oparciu o wizję lokalna. Proponuję skorzystać z mojej obecności w czasie wizji lokalnej, co może wpłynąć na obniżenie ceny domku.

Demontaż domu BRDA

Demontaż domku odbywa się bez korzystania z dźwigu przez 3-4 pracowników w czasie ok. 7 dni. Prace rozpoczynają się od demontażu ścian wew., instalacji elektr., wod.-kan., ścian zewn., podłóg piętra i parteru, pokrycia dachowego, a na końcu konstrukcji szkieletowej tzw. „kozłów”- krokwi, jętek, ściągów, podwalin. Elementy drobne takie jak listwy, podsufitka i wełna mineralna są paczkowane w folię. Całość materiałów pokryta jest folią wodoodporną. Bezpośrednio po demontażu domku nowy właściciel podstawia samochód z naczepą pokrytą plandeką i ekipa pracowników dokonuje załadunku elementów. Czasami elementy domku są przewożone z miejsca rozbiórki na miejsce gdzie może dojechać samochód do przewozu domku (ze względu na gabaryty samochodu). Domek produkcji ZSB Stolbud składa się z elementów prefabrykowanych takich jak: ściany wew. 8 szt., ściany zewn. 6 szt., płyty dachowe 36 szt., okna 4 szt., naświetla 2 szt., drzwi wew. 4 szt., drzwi zewn. 2 szt. , krokwie 26 szt., jętki 13, ściągi 13, podwaliny 6 szt.

Montaż domu BRDA

Montaż domku rozpoczyna się bezpośrednio po rozładunku samochodu na terenie działki nowego właściciela. Fundament słupkowy wykonuje wcześniej właściciel lub ekipa montażowa. Natomiast fundament w formie ławy wykonuje właściciel w terminie wcześniejszym. Montaż domku trwa ok. 10 dni łącznie z pokryciem dachu blachodachówką oraz wykonaniem nowego najczęściej powiększonego tarasu o wym. 2,5 x 6,0 m tj. 15 m2.

Modernizacje domu BRDA

W czasie montażu bardzo często wykonuje się prace modernizacyjne domku np. zwiększając grubość izolacji dachu i podłogi z 50 mm do 100mm. Ściany zewnętrzne są obite z dwóch stron deseczkami i docieplenie ich wymaga położenia dodatkowych desek zewnętrznych. Również zamiast płyt wiórowych podłogowych montuje się płyty OSB 22 mm nadające się do położenia paneli podłogowych oraz płytek ceramicznych. Często zamiast kuchni zamkniętej wykonuje się aneks kuchenny otwarty na salon. Zależnie od położenia domku w stosunku do stron świata montuje się okno dachowe w salonie. Domek powinien być ukierunkowany tarasem w str. Południową lub zachodnią. Okno dachowe zwiększa ilość światła w salonie ponieważ często zadrzewienie działki blokuje ilość wpadającego światła przez naświetla i drzwi frontowe. Na życzenie nowego właściciela montuje się komin dwukanałowy do kominka lub tzw. „kozy”.

Koszty

W skład kosztów, oprócz ceny domku, wchodzą:

 • transport (cena zależna od odległości)
 • demontaż domku łącznie z załadunkiem
 • montaż domku łącznie z rozładunkiem
 • wykonanie fundamentów słupkowych (na życzenie właściciela)
 • koszt zakupu blachy
 • koszt zakupu desek tarasowych
 • koszt zakupu płyt OSB 22 mm w il. 30 szt.
 • koszt zakupu śrub, gwoździ, wkrętów, impregnatu, folii dachowej
 • w przypadku docieplenia domku – koszt wełny min. 100 m2
 • koszt łat dachowych 1m3
 • montaż komina dwukanałowego
 • cena komina dwukanałowego

Istnieje również możliwość tańszej formy prac demonażowo-montażowych.

 • Instruktor demontażu – 1 osoba przez ok. 7 dni
  Właściciel zapewnia 3 osoby.
 • Instruktor montażu – 1 osoba przez ok. 10 dni
  Właściciel zapewnia 3 osoby.
 • Praca trwa 10 godzin dzienne.